Apie elektrolitus kalbame daug ir dažnai, visi žinome, jog organizmas be jų tiesiog nefunkcionuotų, tačiau ar žinome, kokias problemas gali sukelti elektrolitų disbalansas? Apie viską nuo pradžių.
Tarp svarbiausių elektrolitų yra natris, kalis, kalcis, magnis, chloras. Šie mineralai vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį reguliuojant skysčių balansą, raumenų ir nervų funkcijas bei kraujo pH lygį. Kai elektrolitų lygis tampa per aukštas arba per žemas, organizmo funkcijos išsiderina ir žmogus jaučia įvairiausius simptomus. Šiame straipsnyje aptarsime, kas yra elektrolitų disbalansas, kaip jis pasireiškia ir kokias pasekmes gali turėti sveikatai.
Kas yra elektrolitų disbalansas?
Elektrolitų disbalansas atsiranda, kai kraujo plazmoje esančių elektrolitų koncentracijos nukrypsta nuo normos. Šis disbalansas gali būti dėl per didelio arba dėl per mažo elektrolitų kiekio. Dažniausios priežastys, sukeliančios elektrolitų disbalansą, yra netinkama mityba, dietos, dehidratacija, inkstų, širdies ir kitos ligos, vaistų vartojimas, stiprus prakaitavimas ir t.t. Priežasčių yra daug ir įvairių, todėl labai svarbu laiku imtis prevencinių priemonių. Pvz. jei matome, kad prasideda gausus vėmimas ar viduriavimas, o gal daugiau prakaituojame – laiku pradėti vartoti elektrolitus papildomai. Taip pat patartina profilaktiškai bent kartą per metus atlikti išsamius kraujo tyrimus, kurie parodys, kokių mikroelementų ar vitaminų trūksta.
Pagrindiniai elektrolitai ir jų funkcijos
1. Natris. Svarbus reguliuojant kraujo spaudimą, skysčių balansą ir nervų impulsų perdavimą.
2. Kalis. Palaiko normalią raumenų funkciją, ypač širdies raumenų.
3. Kalcis. Svarbus kaulų stiprumui, raumenų susitraukimui ir nervų signalų perdavimui.
4. Magnis. Dalyvauja daugiau nei 300 fermentų reakcijose, įskaitant energijos gamybą ir baltymų sintezę.
5. Chloras. Palaiko skysčių ir rūgščių-šarmų balansą organizme.
Elektrolitų disbalanso simptomai
Elektrolitų disbalansas gali sukelti įvairius simptomus, priklausomai nuo to, kuris elektrolitas ir kokia yra disbalanso priežastis. Kartais per mažas ir per didelis konkretaus elektrolito kiekis gali sukelti panašius simptomus. Dažniausi simptomai gali būti:
• Dehidratacija. Sausa oda, troškulys, mažas šlapimo kiekis.
• Širdies problemos. Aritmijos, stiprus širdies plakimas, aukštas kraujospūdis.
• Raumenų silpnumas ir spazmai. Skausmingi raumenų susitraukimai, spazmai, mėšlungis. Arba silpnumo pojūtis rankose, kojose.
• Nervų sistemos problemos. Galvos skausmai, galvos svaigimas, traukuliai.
• Virškinimo trakto simptomai. Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas ir kt.
Elektrolitų disbalanso priežastys
Elektrolitų disbalansą gali sukelti įvairios priežastys, įskaitant:
• Dehidratacija. Dėl didelio prakaitavimo, karščio smūgio, ilgalaikio vėmimo ar viduriavimo arba tiesiog tuo atveju, jeigu geriama itin mažai vandens.
• Inkstų ligos. Inkstų ligos ar inkstų funkcijos sutrikimai gali sukelti elektrolitų disbalansą.
• Vaistai. Diuretikai (šlapimą varantys), chemoterapija, antibiotikai gali paveikti elektrolitų balansą.
• Endokrininės ligos. Diabetas, Addisono liga, antinksčių funkcijos sutrikimai ir kt.
• Nesubalansuota mityba. Dietos, neįvairi mityba, kurioje vyrauja tik vienos grupės produktai ar pan.
Elektrolitų disbalanso atstatymas
Elektrolitų disbalanso atstatymas priklauso nuo disbalanso priežasties ir sunkumo. Lengvais atvejais gali padėti mitybos koregavimas arba elektrolitų papildų vartojimas. Sunkesniais atvejais gali prireikti intraveninio skysčių ir elektrolitų infuzijos ligoninėje. Svarbu laiku nustatyti ir gydyti elektrolitų disbalansą, kad išvengtumėte rimtų sveikatos komplikacijų.
Prevencija
Elektrolitų disbalansas yra rimta problema, kuri gali paveikti ne tik mūsų savijautą, nuotaiką, bet ir sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Todėl supratimas apie tai, kaip elektrolitai veikia mūsų kūną ir kaip išlaikyti jų balansą, yra labai svarbus.
Geriausias būdas išvengti elektrolitų disbalanso yra sveika gyvensena. Reguliarus vandens vartojimas, subalansuota mityba, kurioje yra pakankamai mineralų – puiki prevencinė priemonė. Taip pat patartina reguliariai tikrintis sveikatą, papildomai vartoti elektrolitus, kuomet jų netenkama (sportuojant, prakaituojant, vemiant ar dėl kitos priežasties). Būtina atsakingai vartoti vaistus ir atidžiai skaityti jų anotacijas, konsultuotis su gydytoju.